A+ A A-

Program BNA 2016

90f91a83 b39f 41ac 9259 2b5af2e4c204


marți, 11.10.2016

17:00-18:00, Sala Frescelor

Conferință / System implementation of the preventive monitoring of cultural monuments in Slovakia Pavol Ižvolt, Ministerul Culturii, Slovacia 

18:30-20:30, Sala Frescelor

Conferință / About the definition of Interior design
Agostino Bossi, Universitatea din Napoli Federico II
Dezbatere privind profesia de arhitect de interior și aplicarea legii 64/2014.
vorbitori: Agostino Bossi, Alexandre Negoescu, Venera Arapu
 


miercuri, 12.10.2016

13:30-14:30, Sala Frescelor

Conferință / Zagreb – An Integrated City. Urban Planning and Architectural Study for Development of Space between Dr. Franjo Tudjman and Krešimir Ćosić SquareBoris Koružnjak, Facultatea de Arhitectură, Zagreb

14:30-15:30, Sala Frescelor

Conferință / Mobility driven Placemaking
Edgar Kiviet, CallisonRTKL Londra


17:00-20:00, Sala Frescelor

Festivitate de deschidere și premiere „Expoziția Concurs Bienala Națională de Arhitectură, ediția a XII-a, București, 2016”
 


joi, 13.10.2016

17:00-18:00, Sala Frescelor

Prezentare / Proiecte recente realizate de biroul Dan Hanganu, Montreal
Dan Hanganu, președintele BNA 2016



vineri, 14.10.2016

16:00-18:00, Institutul Cultural Român, Aleea Alexandru nr. 38

Convorbiri despre BNA și BAV (Bienala de arhitectură de la Veneția) la ICR
Vorbitor: Dan Hanganu, președintele BNA 2016 



sâmbătă, 15.10.2016  

17:00-19:00, Hol Sala Frescelor

Vernisajul expoziției Textofagia
Curator: Andra Panait
Expozanți: Andra Panait, Mioara Lujanschi
 


luni, 17.10.2016

18:30-20:30, Sala Frescelor

Seară dedicată secțiunii “Arhitectura locuinței”
 
Prezentarea proiectelor nominalizate și a celui premiat
Moderator: Iulius Cristea, curatorul secțiunii
Vorbitori: un membru al juriului, autorii proiectelor
 
Dezbatere / Moduri de viață; repere ale locuirii
Invitat special: Ioana Pârvulescu
Gazdă: Ana Maria Zahariade



marți, 18.10.2016

18:30-20:30, Sala Frescelor

Seară dedicată secțiunii “Arhitectura dotărilor comunitare și de producție” Prezentarea proiectelor nominalizate și a celui premiat
Moderator: Françoise Pamfil, curatorul secțiunii
Vorbitori: un membru al juriului, autorii proiectelor
 
Dezbatere / Societate și comanda publică
Invitat special: Bogdan Ghiu
Gazdă: Dorin Ștefan
 


miercuri, 19.10.2016

16:30-17:30, Sala Frescelor

Vernisajul expoziției „Restauratori români: arhitectul Ștefan Balș (1902-1994)” și evocare
Vorbitori: Anca Filip (coordonatorul expoziției) și Sanda Igant, Gheorghe Sion, Adrian Crăciunescu, Ștefan Bâlici.


17:30-21:00, Sala Frescelor

Seară dedicată secţiunii “Arhitectura patrimoniului cultural” Prezentarea proiectelor nominalizate și a celui premiat
Moderator: Adrian Crăciunescu, curatorul secțiunii
Vorbitori: un membru al juriului, autorii proiectelor
 
Tema serii: Valoare culturală vs. valoare economică?
 
O măsură de reformă legislativă privind zonele protejate în proiectul Codului Patrimoniului Cultural / Adrian Crăciunescu, membru în echipa de elaborare a propunerii legislative
"Terenul bate casa" – prezentare privind tendințele imobiliare în relație cu patrimoniul cultural din zonele protejate / Eduard Uzunov, patronul agenției imobiliare Regatta
 
Dezbatere
Invitat special: Oana Bogdan, membru în Comisia Regală a Monumentelor Istorice din Regiunea Flamandă, Belgia, Secretar de Stat în Ministerul Culturii
 
Gazdă: Adrian Crăciunescu



joi, 20.10.2016

17:00-19:00, Sala Frescelor

Ziua Duiliu Marcu
 
Conferință / Omul, arhitectul și profesorul Duiliu Marcu
Vernisaj expoziție omagială
Lansare aplicație mobilă nativă de prezentare a modernismului în Bucureștiul interbelic  – Arhitect Duiliu Marcu – cu ajutorul tehnologiei Realitate Augmentată
 
Vorbitor / curator / coordonator proiect: Mariana Croitoru



vineri, 21.10.2016

18:30-20:30, Sala Frescelor

Seară dedicată secțiunii “Arhitectura spațiului interior” Prezentarea proiectelor nominalizate și a celui premiat
Moderator: Marius Marcu-Lapadat, curatorul secțiunii
Vorbitori: un membru al juriului, autorii proiectelor
 
Dezbatere / Repere ale arhitecturii de interior
Invitat special: Cristian Corvin
Gazdă: Marius Marcu-Lapadat



luni, 24.10.2016

18:30-20:30, Sala Frescelor

Seară dedicată secțiunii “Arhitectura spațiului public și urbanismului”  Prezentarea proiectelor nominalizate și a celui premiat
Moderator: Mihaela Hărmănescu, curatorul secțiunii
Vorbitori: un membru al juriului, autorii proiectelor
 
Dezbatere / Provocări urbane: repere și recuperări
Invitat special: Gheorghe Pătrașcu, fost arhitect șef al Capitalei
Gazdă: Mihaela Hărmănescu



marți, 25.10.2016

11:30-13:00, Spațiul expozițional al Muzeului UAUIM

Vernisaj expoziție și masă rotundă / Crucea – element de amprentare a spațiului locuit
Moderator: Monica Bercovici-Ratoiu, coordonator proiect
Vorbitori: Mihaela Hărmănescu, partener UAUIM; Luiza Zamora, partener Asociația 37; invitați, membrii echipei de proiect, voluntari colaboratori


18:30-20:30, Sala Frescelor

Seară dedicată secțiunii “Publicații de arhitectură”  Prezentarea proiectelor nominalizate și premiate
Moderator: Kázmér Kovács, curatorul secțiunii
Vorbitori: un membru al juriului, autorii proiectelor
 
Dezbatere / Reperele profesiei; despre ambiguitatea statutului arhitecturii construite și reflectarea ei în arhitectura scrisă
Invitați speciali: Mariana Celac, Ruxandra Demetrescu, Ada Hajdu, Nicolae Lascu
Gazdă: Kázmér Kovács
 


miercuri, 26.10.2016

10:00-17:00, Sala de Consiliu, Hol etaj 1

Zi dedicată Arhitecturii în învățământul preuniversitar

18:30-20:30 Sala Frescelor

Seară dedicată memoriei victimelor din Colectiv


joi, 27.10.2016

17:00-18:00 Bienala de la Veneția 2016 Pavilionul României la Bienala de Arhitectură de la Veneția (BAV) 2016

Vorbitori:
Attila Kim, comisarul României și președintele juriului concursului pentru selectarea proiectului pentru Pavilionul României
Oana Bogdan, Secretar de Stat în Ministerul Culturii, membru al juriului
Andrei Șerbescu, co-autor al proiectului Hilariopolis, Arsenal, BAV 2016; membru al juriului
Tiberiu Bucșa, reprezentantul României la BAV 2016


18:30-18:30 Sala Frescelor

Lansarea numărului 2/2016 a revistei ARHITECTURA, al cărui dosar tematic este Bienala de la Veneția 2016
Vorbitor: Cristian Blidariu, coordonatorul numărului


18:30-20:30 Sala Frescelor

 

Prezentarea catalogului Expoziției Concurs Bienala Națională de Arhitectură ediția a XII-a, București, 2016
Vorbitor: Georgică Mitrache
 
Festivitatea de închidere a Bienalei Naționale de Arhitectură, ediția a XII-a, București, 2016
Gazdă: Ileana Tureanu

« April 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
OARTRANSILVANIA

Login or Register

Pentru a accesa aceasta sectiune a siteului trebuie sa utilizati drept Username TNA-ul Dumneavoastra.
In cazul in care ati uitat parola, aceasta se poate reseta accesand linkul :
RECUPERARE PAROLA